Bolesti zad patří k jednomu z hlavních problémů, se kterými se lidé obrací na lékaře a fyzioterapeuty a také jedním z hlavních důvodů pro pracovní neschopnost. A co je způsobuje? Častými faktory jsou nedostatek pohybu, špatné držení těla a nesprávné provádění každodenních činností nebo také nadváha. V 80 procentech případů se jedná o takzvané nespecifické bolesti zad, které dokáží být velmi úporné a znepříjemnit velkou část dne nebo dokonce způsobit i nespavost. Jak a proč Vám dokáže pomoci trénink EMS?
Co jsou vlastně nespecifické bolesti zad?
Nejprve je třeba vysvětlit, jaký rozdíl je mezi specifickými a nespecifickými bolestmi zad. Specifické bolesti zad mají konkrétní důvod (např. vyhřeznutí ploténky), u nespecifických nelze přesně stanovit přímé tělesné důvody nebo změny, které bolesti způsobují. Často jsou tyto bolesti jenom přechodné a nevýrazné, většinou ale dokáží v běžném životě potrápit. Častým příkladem jsou například bolesti po delším sezení, typické pro zaměstnance v kancelářských profesích.
Bolest zad zná téměř každý
80% dospělých si stěžuje na bolesti zad, přičemž 70% konkrétně na bolesti v oblasti bederní páteře. Chronické bolesti zad jsou často důvodem pro předčasný invalidní důchod nebo dlouhodobou pracovní neschopnost.
Bolesti nejčastěji vznikají ve fascii (pojivové tkáni) zad, protože obsahuje velké množství receptorů bolesti.

Fascie a bolesti zad
Fascie je pojivová tkáň na svalu a v něm. V oblasti bederní páteře se nachází několik tzv. fascií, které jsou zásadní pro funkci držení a pohyb těla všemi směry. Dále zajišťují stabilitu, držení a napětí v celém těle.
Proto mohou být fascie důvodem pro bolesti beder, na druhé straně se symptomy mohou rozšiřovat po celém těle. Často se také označují jako „vystřelování“ bolesti a postižení se brání změnou rozložení zatížení tak, aby ulevili postižené bolestivé části těla. To znamená nepřirozené držení těla, které nepřiměřeně zatěžuje svaly a zároveň způsobuje disbalance, zkracování svalů a jejich přetížení.
Terapie bolestí zad pomocí EMS
Hlavním důvodem chybného zatěžování a nepřirozeného držení těla jsou často slabé svaly především hlubokého stabilizačního systému těla. Cíleným tréninkem a posilováním těchto svalových skupin lze nejenom narovnat tělo, ale tím odstranit i bolesti zad. Tělo je vzájemně provázané a každá změna ovlivňuje jeho celkové fungování. I proto je trénink
pomocí EMS, kde se během 20 minut protrénuje celé tělo, při těchto problémech velmi vhodný:
– Trénují se všechny velké svalové skupiny a vyrovnávají se svalové disbalance
– Aktivují se hluboké svaly (především v oblasti zad)
– EMS se trénuje bez závaží a komplikovaných pomůcek, čímž nedochází k zatěžování kloubů
První zlepšení lze pozorovat již po 2-3 trénincích, pro skutečně dlouhodobé výsledky je třeba vydržet alespoň půl roku.
Trénink by měl obsahovat cvičení pro mobilizaci a stabilizaci svalů. Nejlépe se fascie stimulují při dynamických cvicích, při kterých se svaly nejenom aktivují, ale i protahují. V oblasti fyzioterapie se trénink doplňuje velmi rozsáhlým programem na protahování.
Cílem terapie EMS je tréninkem ovlivnit celé tělo. Díky elektrickým impulzům dochází k aktivaci nejrůznějších řetězců fascií a tím se aktivuje a podporuje ke spolupráci současně svalový systém celého těla.
Při akutních obtížích nebo neurologických potížích doporučujeme bezpodmínečně navštívit lékaře.